Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

02.08.2015 Osiemnasta niedziela zwykła

 

Jak wiele razy słyszeliśmy w naszym życiu o potrzebie nawrócenia? Wciąż jednak zauważamy, że pragnienie zmiany życia miesza się w nas często z pokusą trwania w grzechu ze względu na różne pożądliwości, którym ulegamy. Święty Paweł przypomni nam dzisiaj, że bycie uczniem Chrystusa zakłada konieczność radykalnej zmiany: zwrócenia się ku Bogu i odrzucenia zła. Dokonuje się to w nas najpełniej za sprawą Eucharystii, w niej bowiem, dzięki sprawiedliwości i świętości samego Boga, przyoblekamy się w nowego człowieka.

 

 • Nieszpory o godz. 16.30.
 • Rozpoczynamy miesiąc sierpień. Parafialna księga trzeźwości wystawiona jest przy ołtarzu Matki Bożej.
 • Polecamy Gościa Niedzielnego a w nim artykuł pt. „Phoenix na ratunek” – Gdy papież Franciszek na Lampedusie opłakiwał śmierć setek imigrantów, włoskie małżeństwo luksusowym jachtem pływało po Morzu Śródziemnym. Tam dosięgnął ich papieski apel o solidarność z imigrantami. Zamiast okazałej willi małżonkowie kupili statek i ratują ludzi z otchłani morskich. Ocalili już ponad 8 tysięcy osób.
 • Sprzątanie kościoła: 8 VIII– sobota o godz. 11.00 ul. Zamkowa 81 (cały blok)
 • Obchody liturgiczne tygodnia:

-   wtorek – wspomnienie św. Jana Marii Vianney’a

-   czwartek– Święto Przemienienia Pańskiego

-   sobota – wspomnienie św. Dominika , prezb.

 • W tym tygodniu I czwartek, I piątek, I sobota miesiąca – Msze św. od poniedziałku do soboty o godz. 8.00 i 18.00. Msze św. i kolekty jak dotychczas. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.
 • Chrzty i roczki: 9 sierpnia o godz. 11.00, 16 sierpnia o godz. 17.00. Nauka przed chrztem w sobotę o godz. 17.00.
 • W kancelarii przyjmujemy zapisy na autokarową pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, która odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia. Wyjazd o godz. 6.00 spod lodowiska.
 • Odwiedziny chorych: 28 sierpnia – Nikiszowiec, 29 sierpnia – Janów i Korea.
 • Dział Etnologii Muzeum Historii Katowic serdecznie zaprasza na koncerty, które odbędą się 2 i 8 sierpnia br. Informacje i szczegóły w siedzibie Muzeum przy ul. Rymarskiej 4.
 • W przychodni EPIONE (ul. Szopienicka 59) we wtorek 25.08.2015 o godz. 12.30 odbędą się bezpłatne badania wzroku. Zapisy telefonicznie w przychodni.

 


 

26.07.2015 Siedemnasta niedziela zwykła

Odpust u Babci Anny

Drodzy parafianie i goście naszej uroczystości!

Święta Anna, nasza patronka, babcia Pana Jezusa, działa cicho i pokornie. Cały czas towarzyszyła ojcu Pio, w jego drodze życiowej i kapłańskiej. Jak każda babcia ma wejrzenie na wszystkie sprawy rodziny. Najpierw je omadla i przedstawia Jezusowi, potem pobudza nasze serca do dobrego działania. Życzę Wam, abyście pod tym babcinym sercem znaleźli wszystko,czego aktualnie potrzebujecie. Niech nigdy nie braknie Wam łaski Bożej.

Szczęść Boże!

ks. Zygmunt KLIM – proboszcz u św. Anny w Janowie 

Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub w całości. Odpusty zawsze można ofiarować za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden w ciągu dnia. Odpust cząstkowy zyskuje się nawet kilka razy dziennie. Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się:

 1. Wykonanie dzieła obdarzonego odpustem (w naszym przypadku nawiedzenie kościoła św. Anny i modlitwa w intencji Ojca św.)
 2. Spowiedź sakramentalna
 3. Komunia św.
 4. Modlitwa w intencjach Ojca św. (Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu)
 5. Wolność od przywiązania do wszelkiego grzechu nawet powszedniego.

Jeśli ktoś nie spełni jakiegoś warunku, zyskuje tylko odpust cząstkowy.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.   Serdecznie witamy w naszej wspólnocie ks. Wojciecha SURMIAKA dr nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej, adiunkta Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który wygłosi kazania odpustowe.

2.   O godz. 16.00 zapraszamy na Uroczyste Nieszpory Odpustowe z uszanowaniem relikwii św. Anny.

3.   O godz. 18.00 zapraszamy na koncert zorganizowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA w wykonaniu Duetu na flet i harfę.

4.   Na rynku w godzinach od 10.00 – 20.30 trwa Jarmark u Babci Anny, szczegóły na plakacie.
W godz. od 12.00 do 16.00 będzie można oddać krew w ambulansie do poboru krwi Regionalnego Centrum    Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

5.   W Gościu Niedzielnym polecamy między innymi wywiad z kard. Gerhardem Ludwigiem MÜLLEREM, prefektem kongregacji doktryny wiary.

6.   Sprzątanie kościoła: w sobotę 1 sierpnia o godz. 11.00 – mieszkańcy bloku przy ul. Zamkowej 61.

7.   Obchody liturgiczne tygodnia:
 • -  środa – wspomnienie św. Marty,
 • -  piątek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera,
 • -  sobota – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła.
8.   Msze św. w tygodniu:
 • w poniedziałek i wtorek o godz. 8.00 i 18.00,
 • w środę, czwartek i piątek o godz. 8.00,
 • w sobotę o godz. 18.00.
9.   W poniedziałek 27 lipca :
 • o godz. 8.00 Msza św. w intencji Bractwa św. Anny z odnowieniem przyrzeczeń,
 • spotkanie chóru o godz. 18.30,
 • o godz. 19.00 w domu katechetycznym obowiązkowe spotkanie dla pielgrzymów pieszych przed XII Katowicką Pielgrzymką Pieszą na Jasną Górę. W trakcie tego spotkania można jeszcze się zgłosić do udziału w pielgrzymce. Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą św. w naszym kościele w środę 29 lipca o godz. 8.00.
10. Do czwartku włącznie w kancelarii trwają zapisy na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy, która odbędzie się w sobotę 1 sierpnia. Wyjazd o godz. 7.00 spod lodowiska.

11. Również w kancelarii przyjmujemy zapisy na autokarową pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, która odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia. Wyjazd o godz. 6.00 spod lodowiska.

12.  Informujemy, że są jeszcze wolne intencje Mszy św. w sierpniu.

13. Dział Etnologii Muzeum Historii Katowic serdecznie zaprasza na koncerty, które odbędą się 2 i 8 sierpnia br. Informacje i szczegóły w siedzibie Muzeum przy ul. Rymarskiej 4.

14. W przychodni EPIONE (ul. Szopienicka 59) we wtorek 25.08.2015 o godz. 12.30 odbędą się bezpłatne badania wzroku. Zapisy telefonicznie w przychodni.

 


 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone